ECM100UQ45
DigiKey Part Number
ECM100UQ45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECM100UQ45
Description
AC/DC CNVRTR 5V 12V -12V -5V 80W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 4 Output 5V 12V -12V -5V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECM100UQ45 Models
Category
Current - Output 3
800 mA
Mfr
Current - Output 4
500 mA
Series
Power (Watts)
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Voltage - Isolation
4 kV
Type
Open Frame
Efficiency
80%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Features
Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.20" H (114.3mm x 63.5mm x 30.5mm)
Voltage - Output 3
-12V
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 4
-5V
Standard Number
Current - Output 1
10 A
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 2
3 A