DTJ2048S12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1470-DTJ2048S12-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DTJ2048S12 |
Description | DC/DC CONVERTER 12V 20W |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 75V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DTJ2048S12 Models |
Category | Power (Watts) 20W |
Manufacturer XP Power | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Box | Efficiency 89% |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) |
Type Enclosed | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input (Min) 18V | Size / Dimension 3.00" L x 1.24" W x 0.77" H (76.2mm x 31.4mm x 19.4mm) |
Voltage - Input (Max) 75V | Approval Agency CB, UL |
Number of Outputs 1 | Standard Number 62368-1 |
Voltage - Output 1 12V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 1.67A |