DTJ1548D15
DTJ1548D15
DTJ1548D15
DigiKey Part Number
1470-DTJ1548D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTJ1548D15
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTJ1548D15 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Manufacturer
XP Power
Power (Watts)
15W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
3.00" L x 1.24" W x 0.77" H (76.2mm x 31.4mm x 19.4mm)
Number of Outputs
2
Approval Agency
CB, UL
Voltage - Output 1
15V