DTE2024S5V1
DigiKey Part Number
1470-3355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE2024S5V1
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5.1V 4A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTE2024S5V1 Models
Category
Current - Output (Max)
4A
Manufacturer
XP Power
Power (Watts)
20W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
5.1V