DPC50US12
DigiKey Part Number
1470-4056-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPC50US12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 50W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 4A
EDA/CAD Models
DPC50US12 Models
Category
Power (Watts)
50W
Manufacturer
XP Power
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.94" L x 1.18" W x 3.60" H (100.0mm x 30.0mm x 90.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
4A