CCR420PS24
DigiKey Part Number
1470-CCR420PS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR420PS24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 280W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.09" L x 3.29" W x 1.00" H (129.3mm x 83.6mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, DEMKO, EN, FCC, TUV, UKCA, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
11.67 A