CCR200PS28
DigiKey Part Number
1470-CCR200PS28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR200PS28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 110W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension
3.09" L x 2.28" W x 1.00" H (78.5mm x 57.9mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
28V
Current - Output 1
3.92 A