CCB250PS36
DigiKey Part Number
1470-4411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCB250PS36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 248W
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 80 ~ 275 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
Current - Output 1
6.9 A