AUM90PS48
DigiKey Part Number
1470-AUM90PS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AUM90PS48
Description
AC-DC DESKTOP ADAPTER 48VDC 90W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.66" L x 2.44" W x 1.25" H (143.8mm x 62.0mm x 31.8mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
AU/NZ, CB, CCC, CE, CSA, EN, UKCA, UL
Current - Output (Max)
1.87A
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
90 W