AMM120PS15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Image for AMM120PS15 is not available
AMM120PS15
DigiKey Part Number
AMM120PS15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMM120PS15
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 105W
Customer Reference
Detailed Description
15V 105 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Current - Output (Max)
7A
Manufacturer
XP Power
Power (Watts)
105 W
Series
Applications
Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
85%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
76" (1.93m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.30" L x 3.00" W x 1.72" H (160.0mm x 76.2mm x 43.7mm)
Voltage - Output
15V