ALM120PS19
DigiKey Part Number
1470-4513-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALM120PS19
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
35.4" (0.9m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.73" L x 2.67" W x 1.49" H (171.0mm x 68.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, CSA, KC, PSE, TUV, UL
Voltage - Output
19V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
6.32A
Base Product Number
Power (Watts)
120 W