AHM180PS12C2-8
DigiKey Part Number
1470-1041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHM180PS12C2-8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 165W
Customer Reference
Detailed Description
12V 165 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
35.4" (0.9m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Size / Dimension
7.87" L x 3.15" W x 1.46" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
13.5A
Weight
1.4 lbs (635 g)
Power (Watts)
165 W