AHM150PS24
DigiKey Part Number
1470-1036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHM150PS24
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W
Customer Reference
Detailed Description
24V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
35.4" (0.9m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Size / Dimension
7.80" L x 3.15" W x 1.45" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
6.25A
Weight
1.3 lbs (589.7 g)
Power (Watts)
150 W