AHM100PS12 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
12V 100 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
AHM100PS12
DigiKey Part Number
1470-1020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHM100PS12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
35.4" (0.9m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.29" L x 2.52" W x 1.45" H (160.0mm x 64.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
8.33A
Weight
1.1 lbs (499 g)
Power (Watts)
100 W