AEL80US30
DigiKey Part Number
AEL80US30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEL80US30
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 30V 80W
Customer Reference
Detailed Description
30V 80 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
80 W
Manufacturer
XP Power
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
DIN, 5 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.75" L x 2.99" W x 1.69" H (146.0mm x 76.0mm x 43.0mm)
Voltage - Output
30V
Approval Agency
CB, TUV, UL
Current - Output (Max)
2.66A