AEH130PS24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
XP Power
In Stock: 1.205
Datasheet
Similar
Inventus Power
In Stock: 27
Datasheet
Image for AEH130PS24 is not available
AEH130PS24
DigiKey Part Number
AEH130PS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEH130PS24
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 130W
Customer Reference
Detailed Description
24V 130 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
130 W
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
DIN, 8 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
48" (1.22m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
7.71" L x 3.46" W x 1.99" H (196.0mm x 88.0mm x 50.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cUL
Voltage - Output
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5.4A