AEB70US15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
15V 69 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
AEB70US15
DigiKey Part Number
1470-1001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEB70US15
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 69W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.20" L x 2.28" W x 1.20" H (132.0mm x 58.0mm x 30.5mm)
Voltage - Output
15V
Standard Number
Current - Output (Max)
4.6A
Weight
0.761 lb (345.18 g)
Power (Watts)
69 W