Image for CRD-060DD17P-2 is not available
CRD-060DD17P-2
DigiKey Part Number
CRD-060DD17P-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRD-060DD17P-2
Description
EVAL BOARD FOR C2M1000170D
Customer Reference
Detailed Description
C2M1000170D - 2 Isolated Outputs DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Voltage - Output
12V, 12V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Current - Output
4A, 100mA
Packaging
Box
Voltage - Input
300V ~ 1000V
Part Status
Obsolete
Regulator Topology
Flyback
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
2 Isolated Outputs
Utilized IC / Part
C2M1000170D
Power - Output
60W