CAS350M12BM3T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 424A (Tc) 1293W (Tc) Chassis Mount
CAS350M12BM3T
DigiKey Part Number
1697-CAS350M12BM3T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS350M12BM3T
Description
SIC, MODULE, 350A, 1200V, 62MM,
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.2mOhm @ 350A, 15V
Manufacturer
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 85mA
Packaging
Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
844nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
25700pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
1293W (Tc)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
424A (Tc)