MKS4G021002B00JSC9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKS4G021002B00JSC9 is not available
MKS4G021002B00JSC9
DigiKey Part Number
1928-MKS4G021002B00JSC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4G021002B00JSC9
Description
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
400V