MKS4F056807J00JSSD is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKS4F056807J00JSSD is not available
MKS4F056807J00JSSD
DigiKey Part Number
1928-MKS4F056807J00JSSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4F056807J00JSSD
Description
CAP FILM 68UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 1.378" W (41.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V