MKS4F022202B00MC00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKS4F022202B00MC00 is not available
MKS4F022202B00MC00
DigiKey Part Number
1928-MKS4F022202B00MC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4F022202B00MC00
Description
CAP FILM 0.022UF 20% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
250V