Image for MKS4C062209DD4JSC9 is not available
MKS4C062209DD4JSC9
DigiKey Part Number
1928-MKS4C062209DD4JSC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4C062209DD4JSC9
Description
CAP FILM 220UF 63VDC RAD 4 LEAD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.244" L x 0.984" W (57.00mm x 25.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V