Image for MKS4C061807H00MSSD is not available
MKS4C061807H00MSSD
DigiKey Part Number
1928-MKS4C061807H00MSSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4C061807H00MSSD
Description
CAP FILM 180UF 20% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
180 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
1.791" (45.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V