MKS4C053906F00MSSD
DigiKey Part Number
1928-MKS4C053906F00MSSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4C053906F00MSSD
Description
CAP FILM 39UF 20% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
39 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V