MKS4C034703C00JSC9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 3.554
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKS4C034703C00JSC9 is not available
MKS4C034703C00JSC9
DigiKey Part Number
1928-MKS4C034703C00JSC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4C034703C00JSC9
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V