MKS4B051505I00MSC9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKS4B051505I00MSC9 is not available
MKS4B051505I00MSC9
DigiKey Part Number
1928-MKS4B051505I00MSC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4B051505I00MSC9
Description
CAP FILM 15UF 20% 50VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
30V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
50V