FKP2C014701D00JSSD
DigiKey Part Number
1928-1222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKP2C014701D00JSSD
Description
CAP FILM 4700PF 5% 63VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 40V 63V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FKP2C014701D00JSSD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
63V