TYN16X-600CTNQ
DigiKey Part Number
1740-1473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYN16X-600CTNQ
Description
SCR 600V 16A TO-220F
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 16 A Standard Recovery Through Hole TO-220F
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Off State (Max)
1 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
180A @ 50Hz
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
15 mA
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-220F
Current - On State (It (AV)) (Max)
10.2 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A