Image for SOD33CAX is not available
SOD33CAX
DigiKey Part Number
1740-SOD33CAXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SOD33CAX
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SOD123
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 3.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
SOD-123F
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.98V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V