SMCJ17CAJ
DigiKey Part Number
1740-SMCJ17CAJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ17CAJ
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 54.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
19.05V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V