Image for SMBJ6.5AJ is not available
SMBJ6.5AJ
DigiKey Part Number
1740-SMBJ6.5AJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ6.5AJ
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.27V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V