Image for SMBJ58CAJ is not available
SMBJ58CAJ
DigiKey Part Number
1740-SMBJ58CAJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58CAJ
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V