Image for SMBJ51CAJ is not available
SMBJ51CAJ
DigiKey Part Number
1740-SMBJ51CAJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ51CAJ
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
57.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V