Image for SMBJ48CAJ is not available
SMBJ48CAJ
DigiKey Part Number
1740-SMBJ48CAJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48CAJ
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V