Image for P6SMBJ13CAJ is not available
P6SMBJ13CAJ
DigiKey Part Number
1740-P6SMBJ13CAJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ13CAJ
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
14.54V