BTA203-800CTQP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Standard 800 V 3 A Through Hole TO-92-3
BTA203-800CTQP
DigiKey Part Number
1740-BTA203-800CTQPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA203-800CTQP
Description
TRIAC 800V 3A TO92-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
30 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Current - On State (It (RMS)) (Max)
3 A
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
27A, 30A