RC0805JR-0727KL
DigiKey Part Number
2266-RC0805JR-0727KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Yageo America
Manufacturer Product Number
RC0805JR-0727KL
Description
Chip Resistor
Customer Reference
Detailed Description
27 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0805JR-0727KL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)