Image for LB240S56KH is not available
LB240S56KH
DigiKey Part Number
2266-LB240S56KH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB240S56KH
Description
AC/DC CONVERTER 56V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.00" L x 3.35" W x 1.54" H (152.4mm x 85.1mm x 39.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
56V
Standard Number
Current - Output 1
4.29 A