CC0805JRNPO9BN200
DigiKey Part Number
2266-CC0805JRNPO9BN200TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Yageo America
Manufacturer Product Number
CC0805JRNPO9BN200
Description
Ceramic Capacitors
Customer Reference
Detailed Description
20 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)