Image for AMEOC30-5DMAZ is not available
AMEOC30-5DMAZ
DigiKey Part Number
2266-AMEOC30-5DMAZ-ND
Manufacturer Product Number
AMEOC30-5DMAZ
Description
AC/DC CONVERTER 5V -5V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 5V -5V 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
81%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.90" L x 2.32" W x 0.98" H (124.5mm x 58.9mm x 24.9mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 2
-5V
Standard Number
60601-1; 60950-1
Current - Output 1
3 A
Minimum Load Required
No
Current - Output 2
3 A