Image for AMEC15-5SMAZ is not available
AMEC15-5SMAZ
DigiKey Part Number
2266-AMEC15-5SMAZ-ND
Manufacturer Product Number
AMEC15-5SMAZ
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
76%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.62" L x 2.56" W x 0.94" H (91.9mm x 65.0mm x 23.9mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
3 A