Image for AMEC15-5DMAZ is not available
AMEC15-5DMAZ
DigiKey Part Number
2266-AMEC15-5DMAZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMEC15-5DMAZ
Description
AC/DC CONVERTER 5V -5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 5V -5V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
1.5 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Active
Efficiency
79%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Features
Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
3.62" L x 2.56" W x 0.94" H (92.0mm x 65.0mm x 24.0mm)
Voltage - Output 2
-5V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
1.5 A