AC1206FR-109K31L
DigiKey Part Number
2266-AC1206FR-109K31LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Yageo America
Manufacturer Product Number
AC1206FR-109K31L
Description
Fixed Resistor, Metal Glaze/thic
Customer Reference
Detailed Description
9.31 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)