A765EG157M1CLA
DigiKey Part Number
2266-A765EG157M1CLA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A765EG157M1CLA
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
126.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
2.53 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C