WAVE-366-175
DigiKey Part Number
345-1539-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAVE-366-175
Description
ANCHOR HEATSINK 36.6X36.6X17.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink BGA Aluminum Alloy Board Level
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WAVE-366-175 Models
Category
Shape
Square, Angled Fins
Mfr
Length
1.441" (36.60mm)
Series
Width
1.441" (36.60mm)
Packaging
Bulk
Fin Height
0.689" (17.50mm)
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
2.55°C/W @ 200 LFM