DC0802548M2B-3T1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Wakefield Thermal Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Image for DC0802548M2B-3T1 is not available
DC0802548M2B-3T1
DigiKey Part Number
345-DC0802548M2B-3T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC0802548M2B-3T1
Description
FAN 80X25MM 48VDC TACH COMPUTER
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 69.9 CFM (1.96m³/min) 3 Position Rectangular Connector
Category
Features
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
44.0dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
12 W
Part Status
Active
RPM
Voltage - Rated
Termination
3 Position Rectangular Connector
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
25.40mm
Approval Agency
CE, cURus
Air Flow
69.9 CFM (1.96m³/min)
Current Rating (Amps)
0.250A
Static Pressure
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C