Image for DC0802548L2B-2T0 is not available
DC0802548L2B-2T0
DigiKey Part Number
345-DC0802548L2B-2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC0802548L2B-2T0
Description
FAN 80X25MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 66.4 CFM (1.86m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection
Mfr
Noise
42.0dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
9.6 W
Part Status
Active
RPM
Voltage - Rated
Termination
2 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
25.40mm
Approval Agency
CE, cURus
Air Flow
66.4 CFM (1.86m³/min)
Current Rating (Amps)
0.200A
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C