Image for 659-65ABT3 is not available
659-65ABT3
DigiKey Part Number
659-65ABT3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
659-65ABT3
Description
HEATSINK EXTRUSION 37MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink BGA Aluminum 2.0W @ 20°C Top Mount
Category
Length
1.450" (36.83mm)
Mfr
Width
1.450" (36.83mm)
Series
Fin Height
0.650" (16.51mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
2.0W @ 20°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
1.50°C/W @ 600 LFM