658-25ABT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Wakefield Thermal Solutions
In Stock: 1.551
Datasheet
Heat Sink BGA Aluminum 2.0W @ 40°C Top Mount
658-25ABT1
DigiKey Part Number
345-1063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
658-25ABT1
Description
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shape
Square, Pin Fins
Mfr
Length
1.100" (27.94mm)
Series
Width
1.100" (27.94mm)
Packaging
Bulk
Fin Height
0.250" (6.35mm)
Part Status
Obsolete
Power Dissipation @ Temperature Rise
2.0W @ 40°C
Type
Top Mount
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
5.00°C/W @ 500 LFM